Osłon przeciwsłonecznych na rynku jest bardzo wiele, a wszystkie służą głównie w jednym celu – ochrony przed intensywnym światłem słonecznym. Żaluzje drewniane i aluminiowe są wyborem zdecydowanie najciekawszym. Rzadko spotykany design oparty na poziomych lamelach wygląda znakomicie w każdym oknie, podkreślając stylistykę wszystkich pomieszczeń, jak i całego domu z zewnątrz. Ich dużą zaletą jest jednak stylistyka w połączeniu z dużą praktycznością, gdyż lamele można ustawiać dowolnie pod każdym kątem, zależnie od poziomu nasłonecznienia, jak i ewentualnie zwinąć całe podczas np. mycia okien czy otwierania ich na oścież. Poznaj wszystkie żaluzje aluminiowe i drewniane – wybierz ulubione i zamów już dziś!

Jak są zbudowane żaluzje drewniane i aluminiowe?

Żaluzje składają się z kilku podstawowych części, mianowicie z rynny (kasety), drabinki oraz pojedynczych lameli, a także niezbędnego mechanizmu sterującego czy innych elementów zależnych już od konkretnego modelu. Dla przykładu żaluzje przeznaczone na zewnątrz są wyposażone także w wiele innych podzespołów umożliwiających im pracę w ciężkich warunkach atmosferycznych. Żaluzje domowe są jednak znacznie prostsze i tym samym mniej awaryjne.

Rynna, zwana także kasetą, służy jako miejsce, w którym znajduje się cały mechanizm żaluzji. Przeważnie ma szerokość równą lub nieco większą niż rozmiar pojedynczej lameli, głównie dlatego, że to właśnie w jej wnętrzu chowa się cała żaluzja po jej zwinięciu do środka. Drabinka służy jako podzespół mocujący pojedyncze lamele, jest to także element wykonawczy wszelkich czynności związanych z obsługą żaluzji, np. obrót lameli lub podnoszenie całej żaluzji. Mechanizm sterujący z kolei występuje w kilku wariantach różniących się między poszczególnymi producentami. Zazwyczaj ma formę dwóch dźwigienek lub sznurków (ewentualnie koralików), które sterują kątem nachylenia czy podnoszeniem i opuszczaniem.

Lamele – punkt centralny wszystkich żaluzji

Żaluzje aluminiowe i drewniane różnią się między sobą najważniejszą cechą – lamelami. Te podłużne elementy mogą być wykonane m.in. z lekkiego aluminium lub drewna, czasami także bambusowego, a od ich wyboru zależy osiągnięty efekt stylistyczny w danym mieszkaniu lub domu. Warto na ten aspekt zwrócić bardzo dużą uwagę.

Lamele drewniane wyglądają bardzo klasycznie i idealnie pasują do wnętrz urządzonych w tradycyjny sposób. Mogą być wybarwione na wiele ciekawych kolorów, którymi można np. rozjaśnić ciemne pomieszczenia lub odwrotnie – zapewnić w nich półmrok i nieco je przyciemnić wizualnie. Z zasady żaluzje drewniane 25 mm, 50 mm i 70 mm wyglądają bardzo luksusowo i warto je stosować w eleganckich pokojach lub mieszkaniach. Wspaniale prezentują się także w kancelariach adwokackich czy w luksusowych klubach. Co więcej, żaluzje drewniane 50 mm, 25 mm i 70 mm są także w pełni naturalne, dlatego będą odpowiednie dla osób lubiących otaczać się naturalnymi produktami. Warto wziąć pod uwagę żaluzje drewniane 70 mm – są bardzo szerokie i doskonale podkreślają stylistykę największych okien.

Z kolei lamele aluminiowe zapewniają zupełnie inny efekt. Ich najmocniejszą stroną jest nowoczesny design. Żaluzje aluminiowe 16 mm, 25 mm i 50 mm idealnie pasują do futurystycznych mieszkań, opartych na modernistycznym lub awangardowym stylu. Wąskie żaluzje aluminiowe 16 mm pasują do małych okien. Nie przytłaczają ich i zapewniają spójny efekt stylistyczny, dlatego są najczęściej wybierane przez właścicieli niewielkich mieszkań. Żaluzje aluminiowe 25 mm są bardziej uniwersalne i można je z powodzeniem zastosować w większości mieszkań i domów, z kolei żaluzje aluminiowe 50 mm są największe i doskonale wyglądają przy dużych, rozłożystych oknach. Wszystkie modele wykonane z tego materiału wyglądają surowo i industrialnie, dlatego można je z powodzeniem zastosować także do mieszkań loftowych.

Zalety żaluzji drewnianych i aluminiowych

Żaluzje mają wiele zalet, które wyróżniają je na tle np. tradycyjnych rolet. Są m.in. rzadko spotykane i nietypowe, dlatego zwracają na siebie uwagę wszystkich domowników, przechodniów czy gości. To bardzo duża zaleta dla osób, które lubią się wyróżnić. Inną jest fakt, iż zapewniają łatwość zarządzania dostępem światła, gdyż sterowanie lamelami jest w zasadzie niczym nieograniczone, a jeden ruch wystarczy do całkowitego odcięcia wpadającego światła. Żaluzje aluminiowe i drewniane są także niezwykle proste w czyszczeniu – do usunięcia kurzu czy niewielkich plam wystarczy ściereczka nasączona wodą i ewentualnie delikatnym detergentem. Tradycyjne rolety po zabrudzeniu zazwyczaj wymagają wymiany. Warto także wiedzieć, że żaluzje wyglądają bardzo stylowo i ponadczasowo z nutką retro, dlatego cenią je designerzy i dekoratorzy wnętrz. Zamów już dziś w naszym sklepie ibelo swoje nowe żaluzje!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl